недеља, 23. април 2017.

NAS: ŠTA TREBA DA ZNATE?



NAS: What you need to know?



Ukoliko imate problem sa upravljanjem i čuvanjem podataka u svom poslovnom okruženju, zadnje generacije uređaja za mrežno čuvanje podataka (network attached storage – NAS) su odlično rešenje.








Centralizujući vaše dokumente na jednu lokaciju, NAS može da smanji opterećenje vašeg servera i dozvoli vam da proširite njegov kapacitet tačno onoliko koliko vam je potrebno za rad, bez da ugrozite vaše poslovanje.

NAS ne treba posmatrati samo kao kutiju napunjenu diskovima za čuvanje podataka, jer današnji uređaji nude i više od toga. Kako čitavo IT tržište teži ka „pametnim“ uređajima, tako i proizvođači NAS uređaja pokušavaju da nadmaše jedan drugog nudeći dodatna softverska rješenja. Tako je urađena implementacija RAID-a, a mnogi proizvodi dolaze sa naprednim aplikacijama i servisima koji vam olakšavaju čuvanje podataka sa vaših radnih stanica. Podrška za čuvanje podataka u Oblaku, sa podrškom za servise kao što su: Microsoft Azure, Amazon Web Services, Dropbox, OneDrive GoogleCloud i mnoge druge.

MANEVRISANJE SA DISKOVIMA – Ako ste se odlučili kupiti NAS uređaj sa već ugrađenim diskovima, ostaje vam samo da se informište od specifikacijama istih. A ako se odlučite za kupovinu NAS uređaja bez diskova, tada imate širok izbor opcija. Ukoliko se NAS planira koristiti za operacije kao što je dijeljenje podataka kroz mrežu i pravljenje rezervnih kopija, diskovi sa SATA interfejsom su očit izbor: imaju najbolji odnos uloženog novaca po gigabajtu kapaciteta, a dostupni su u stvarno ogromnim kapacitetima za skladištenja podataka. 




Ovde je važna preporuka da se izbjegavaju jeftini SATA diskovi i da se koriste diskovi koji su namjenjeni za NAS uređaje. Diskovi koji su predviđeni da rade u NAS uređajima, dizajnirani su da rade i budu korišteni neprekidno, a dolaze sa različitim naprednim funkcijama kao što je zaštita od vibracije, oporavak iz stanja greške, bolja optimizacija potrošnje, spcijalan firmware optimizovan za rad u RAID okruženju i sl. Primjera radi, diskovi koji su predviđeni za Desktop seriju uređaja, predviđeni su da rade osam sati, pet dana u sedmici, pa ako se budu koristili u NAS uređaju, mehanika diska će se brže trošiti i na kraju disk će prestati sa radom.
 



Kada govorimo o kapacitetu diskova koje treba ugraditi u NAS uređaj, potrebno je razmišljati o nekoliko godina unapred. Što znači da treba sagledati koliki kapacitet podataka trebamo uskladištiti u ovom trenutku, a koliko će to biti za nekoliko godina i na osnovu toga donjeti odluku o konačnom kapacitetu diskova.

NAS PERFORMANSE Savremeni NAS uređaji mogu da pokreću veliki broj aplikacija i servisa, pa je potrebno razmisliti i o procesorskim mogućnostima (CPU), kao i o radnoj memoriji (RAM). Za osnovne i nešto naprednije radnje 4 GB memorije bi trebalo biti dovoljno, ali nije loše ostaviti opciju za nadogradnju ako uređaj to dozvoljava.

Međutim, izbor procesora će odrediti šta će NAS moći pokretati. Izbor 64-bitnog Intelovog procesora će sigurno omogućiti pokretanje velikog broja aplikacije, jer je mnogo proizvođača odustalo od podrške za 32-bita. Neki proizvođači su implementirali podršku za nove fajl sisteme kao što je BTRFS, NAS share i IP SAN snapshots, a podržavaju samo 64-bitni procesor. Navedene opcije omugućavaju point-in-time - PIT kopije za brzo pravljenje rezervnih kopija i brzi oporavak, a u većini slučajeva ih nećete moći koristiti ukoliko izaberete jeftinije 32-bitne procesore ili procesore zasnovane na ARM arhitekturi.

Ako se razmišlja o zaštiti podataka od krađe, potrebno je provjeriti da li procesor podržava AES-NI hadversku ekstenziju, koja omogućava izvornu hadversku enkripciju. Ukoliko to nije slučaj, podatke je i dalje moguće zaštiti od krađe softverski. U ovom slučaju treba znati da će softverska enkripcija i dekripcija podataka prilično smanjiti performanse uređaja. 

ZAŠTITA U RADU – RAID5 je uobičajeno najpopularniji način zaštite i nudi dobar balans između tolerancije greške, performansi i dostupnog kapaciteta, a štiti samo od otkazivanja jednog diska. Ono što nam pruža zanimljiviju opciju je RAID6 koji nudi zaštitu od otkazivanja dva diska istovremeno. Na ovaj način nećemo biti nespremni ako nam otkaže još jedan disk dok tražimo zamjenu za prvi disk ili ako smo zamjenili disk i u procesu smo obnavljanja poredka diskova. Ovo sada izgleda kao odličan izbor u poslovnom okruženju, međutim treba znati da ukupni kapacitet RAID6 poredka je pola kapaciteta od ukupnog kapaciteta korištenih.
 





RAID svakako pruža zaštitu od gubitka podataka zbog otkazivanja diska, međutim neće biti od pomoći ukoliko vam poslovni obljekat izgori, bude poplavljen, pogođen zemljotresom ili neko izvrši krađu NAS uređaja. Dobar NAS uređaj dolazi sa servisima koji mogu napraviti kopiju sebe i na udaljenoj lokaciji, a oni koji podržavaju rsync protokol će vam omogućiti da napravite kopiju podataka sa NAS uređaja na bilo kom kompatibilnom uređaju.

PODACI U OBLAKU – Servisi u Oblaku su pogodan način da uskladištite svoje kritične podatke na drugoj geografskoj lokaciji i tako se zaštitite od nezgoda, prirodnih nepogoda i fizičke krađe uređaja. Besplatne aplikacije vam omogućavaju da u pozadini izvršite skladištenje podataka u Oblaku koristeći servise kao što su Amazon Web Services, Azure i Google Cloud, uz preporuku da provjerite šta svaki od ovih servisa nudi i da li vam to odgovara.




Često se javlja potreba za pristupom podacima van firme, pa srećom i pored posredničkih servisa, većina NAS uređaja će vam omogućiti da napravite svoj privatni Oblak, sa pravilima za daljinski pristup za ovlaštene korisnike.


DODATNE MOGUĆNOSTI – Na samom kraju, možete razmotriti i dodatne mogućnosti NAS uređaja:

- Mogućnost dodavanja virus skenera kao mjera zaštite od virusa,
- Mogućnost podizanja e-mail i web servera,
- Mogućnost skladištenja i pokretanja virtuelnih mašina,
- Mogućnost upotrebe u svrhe video nadzora i sl.


Nakon svega navedenog, trebalo bi da nestane percepcije da je NAS uređaj samo kutija napunjena diskovima i priključena na mrežu, kao i da se shvate mogućnosti i uloga NAS uređaja u IT sistemu vašeg poslovanja.