недеља, 12. јун 2016.

RAZLIKE IZMEĐU MALICIOZNIH PROGRAMA




Difference between malicious programs



Vjerovatno ste često čuli da neko govori o kompjuterskom virusu, kako je našao trojanca na računaru ili da mu je računar zaražen crvom. Generalno ste upoznati da su to maliciozni programi, ali ne zante u čemu je razlika?


* Virus – Kompjuterski virus se širi sam mjenjajući kod aplikativnog software-a. Ime je nastalo po uzoru na biološki virus. Ne samo da se kompjuterski virus umnožava samostalno i destabilizuje aplikatvni software, već pokreće i razne maliciozne rutine.



* Trojan horse / Trojan – Trojanski konj / Trojanac je tip malware-a koji je prerušen kao legalan ili koristan software. Ime je nastalo po Trojanskoj legendi, zato što je cilj da korisnik sam pokrene Trojanca, čime se dobija puna kontrola nad uređajem korisnika i mogućnost zloupotrebe istog. U više slučajeva, Trojanac će instalirati i dodatne  malware u preuzeti uređaj, kao što su backdoors ili key loggers.



* Worm – Crvi su maliciozni software čiji je zadatak da se prošire što brže mogu od trenutka kada zaraze uređaj. Za razliku od virusa, Crvi se ne šire preko aplikatvinog software-a, već preko uređaja za skladištenje, kao što su USB stikovi; komunikacijskih sredstava, kao što je elektronska pošta ili ranjivosti operativnog sistema. Njihovo razmnožavanje usporava performanse uređaja i mreže ili se obavljaju dodatne maliciozne rutine.



* Key loggers – Ovaj maliciozni software snima svaku otkucanu tipku na tastaturi neprimjetno, što omogućuje hakerima da dođu do vaših lozinki ili drugih važnih podataka.



* Dialers - Ovaj maliciozni software je već istorija, iz doba kada su korišteni modemi i ISDN za pristup Internetu. Nakon infekcije, pozivani su visokotarifni brojevi, bez znanja korisnika. To je uzrokovalo telefonske račune sa astronomskim ciframa, izazivajući finansijsku štetu korisniku. Dialers nemaju uticaj na ADSL ili kablovske konekcije, pa se gotovo i ne upotrebljavaju.

   

* Backdoor / Bot – Ovo je dio software-a implementiran od strane samih autora, koji omogućava pristup korisničkom uređaju. Backdoor obično instaliraju Trojanci, tako da napadač ima direktan pristup vašem uređaju. Tako zaražen uređaj se naziva "bot" i postaje dio botnet-a, odnosno mreže zaraženih uređaja koje haker posle koristi za dalje složenije napadanje korisnika bilo gdje u svjetu.



* Exploit – Exploit koristi ranjivosti kompjuterskih programa. Napadač na ovaj način dobija punu ili djelimičnu kontrolu nad uređajem.



* Spyware – Ovo je maliciozni software koji špijunira uređaj, sakupljajući razne vrste korisničkih informacija bez znanja korisnika.

   

* Adware – Ovo je skraćenica od engleske riječi "advertisement" – oglas/reklama. Pored stvarne funkcije software-a, korisnik će vidjeti i reklame/oglase. Adware sam po sebi nije opasan, ali stotine prikazanih reklama/oglasa prestavlja neprijatnost, zato ih kvalitetna anti-malware rješenja blokiraju.



* Rootkit - Ovaj maliciozni software se satoji od nekoliko dijelova koji omogućuju neovlašten pristup uređaju. Naravno, Rootkit  procesi i dijelovi programa će biti dobro sakriveni. Mogu se instalirati koristeći Exploit ili Trojanca.

   

* Rogues / Scareware – Ovo su tzv. lažni anti-virus / anti-malware software-i. Često prikazivanjem lažnih upozorenja o infekciji uređaja virusima, tjeraju korisnike da ih kupe jer je to jedini način da se pokrene uklanjanje infekcije. Naravno, virusa nema, a novac završava kod pirata.

   

* Ransomware – Engleska riječ "Ransom" čije je značenje otkup ili ucjena, mnogo toga objašnjava. Ransomware će izvršiti enkripciju dokumenata ili blokirati pristup uređaju, a često jedini način da dobijete funkcionalan uređaj ponovo je novčana uplata, ako imate sreće.