четвртак, 1. јун 2017.

ŠTA ZNAMO O: AMD RYZEN




What we konow about: AMD Ryzen



Već sada davne 2003. godine AMD je predstavio K8 arhitekturu koja je „trčala krugove“ oko Intel Netburst arhitekture. To je tada bila velika vijest u svijetu proizvodnje procesora, ali nakon K8 arhitekture stvari su krenulo loše za AMD. Skoro deset godina na tržištu visoko zahtjevnog računarstva AMD je postao nevažan proizvođač procesora sa udjelom na tržištu koji nije vrijedan spomena. Činjenica  je da su Phenom i FX procesori generalno loši gledajući odnos instrukcija po taktu, efikasnosti i performansi po jednom logičkom jezgu. Izuzev nekoliko više-jezgrno logičkih testova Intel je bio strašno brži, dok je AMD bio temperaturno topliji i veći potrošač energije, posebno kod overklokovanja.

Ovog proljeća AMD je konačno objavio Ryzen čipove sa namjerom da dovede u pitanje Intel-ov tron u sferi visoko zahtjevnog računarstva. Novi AMD Ryzen čipovi obuhvataju nekoliko procesorskih porodica različitih nivoa snage. Šta više, AMD je prestavio potpuno novu platformu matičnih ploča, a uz to procesori zahtjevaju drugačiju memoriju i hladnjake od predhodne generacije. Krenimo redom.




AMD je odlučio da čipove podjeli u tri procesorske porodice:


- Vrhunski Ryzen 7 procesori su prestavljeni prvi, dolaze sa 8 jezgara procesora i 16 logičkih jezgara (niti) i ovdje se nalaze:
  • Ryzen 7 1800X
  • Ryzen 7 1700X
  • Ryzen 7 1700
 
  - Cijenovno pristupačnija serija Ryzen 5 doalze sa 6 jezgara procesora i 12 logičkih jezgara, odnosno 4 jezgara procesora i 8 logičkih jezgara:

  • Ryzen 5 1600X
  • Ryzen 5 1600
  • Ryzen 5 1500X   
  • Ryzen 5 1400


 - AMD još nije objavio Ryzen 3 čipove, ali prema najavama iz ove kompanije, oni bi se trebali pojaviti u drugoj polovini godine sa ciljem da se nadmeću sa Intel-ovom Core i3 linijom. Takođe, AMD je najavio za ljeto 2017. godine nove procesore kodnog imena „Threadripper“ koji bi trebalo da počnu sa 16 jezgara procesora i 32 logičkih jezgara i da se takmiče sa Intel Core-X serijom procesora. 


TEHNOLOGIJA: AMD je Ryzen čipove opremio sa SenseMI tehnologijom sastavljnom od navedenih dijelova:



- Pure Power

- Precision Boost

- Extended Frequency Range (XFR)

- Neural Net Prediction i

- Smart Prefetch.


  • Pure Power vrši mjerenje hiljade senzora na čipu da bi se izvršila optimizacija temperature i snage zadržavajući performanse.

  •  Precision Boost nudi fino podešenu, automatsku kontrolu frekvencije koja može dodati povećanje prformansi do 25 MHz (100MHz kod Intel-a) bez povećanja potrošnje.

  •  Extended Frequency Range (XFR) može dodati veću frekvenciju od oficijalne, ako Ryzen otkrije korištenje naprenog procesorskog hlađenja (tečno hlađenje ili hlađenje tečnim azotom). Na dan objave XFR ima mogućnost dodavanja samo 100 MHz.

  •  Neural Net Prediction ispituje iskorištenje procesora i „sprema“ procesor da aplikaciju u uporebi „napadne“ efikasnije.

  • Smart Prefetch radi zajedno sa Neural Net Prediction, detektujući ponašanje aplikacije i preučitava podatke koji bi mogi biti potrebni aplikaciji za veće performanse. 
  Svaki AMD Ryzen procesor može biti overklokovan sa odgovarajućom matičnom pločom. Čipovi sa „X“ oznakom na kraju, podržavaju SenseMI Extended Frequency Range (XFR) tehnologiju više od ostalih čipova. Ryzen 1600X, 1700X i 1800X mogu se podići za ekstra 100MHz, a Ryzen 5 1500X može dobiti 200MHz na svoju maksimalnu brzinu. Procesori koji nemaju oznaku „X“ imaju potencijal za povećanje od samo 50MHz.


PERFORMANSE: Kada je testiranje u pitanju, Ryzen se ponaša dobro, više nego dobro. Na nezavisnom testu su upoređeni:

  •  AMD Ryzen 7 1800X (oko $499)*

  • AMD Ryzen 7 1700   (oko $329)*

  •  Intel Core i7 6900K (oko $1,050)**

  • Intel Core i7 6800K (oko $418)**

  •  Intel Core i7 7700K (oko $330)**

  •  AMD FX-8370 (oko $130)*
 (*Cijene za AMD su preporučene; **Cijene za Intel su preuzete sa Amazon-a)


Kada se pogleda test, ne samo da je AMD Ryzen 7 1800X bolji od Intel-ovog čipa koji je skoro dva puta skuplji, već je i AMD Ryzen 7 1700 od oko $329 nevjerovatno blizu.

Kada govorimo o pokretanju igara na Ryzen procesorima, možda bi trebalo imati pristojnu grafičku kartu. Testiranja pokazuju da Ryzen nije loš, međutim definitivno zaostaje za Intel-ovim procesorima (čak i onim starijim), kada se govori o frejmovima u sekundi u nekim igrama. Ovo se najviše pokazuje kada se koriste skromne grafičke karte na 1080p ili na monitoru sa visokim refresh rate-om. Ovo se manje primjećuje ako se koriste moćne grafičke karte i visoka rezolucija, jer se usko grlo premješta sa procesora na grafičku kartu, „sakrivajući“ nedostatak AMD čipa u odnosu na Intel.


AMD najavljuje da će performanse u igrama biti bolje u budućnosti, jer se očekuje da proizvođači igara izvrše optimizaciju svojih naslova za Ryzen. Imajući to na umu, AMD je najavio partnerstvo sa Bethesda kompanijom uporedo sa objavom Ryzen čipova, sa namjerom da ugradi Vulkan graphics API tehnologiju u više igara. Pokazalo se da optimizovane igre za Ryzen čipove imaju veliko povećanje performansi, pa je AMD omogućio hiljadama razvojnih timova za igre Ryzen komplete čipova. Kako sada izgleda, izdavanje igara ide na račun Ryzen arhitekture.

Kada govorimo o overklokovanju Ryzen čipovi mogu pružiti značajne performanse prilikom pokretanja igara. Imajući to na umu, AMD je izdao moćan i lako upotrbljiv alat pod imenom Ryzen Master. Ako se upustite u overklokovanje, prepušteni ste sami sebi, ali to ne znači da će vas AMD baciti vukovima. Ako upadnete u nevolju ili vam nije jasan neki aspekt procesa overklokovanja, možete istražiti iznenađujuće dobro AMD upustvo za Ryzen Master.


   NADOGRADNJA: Kada govorimo o nadogranji i matičnoj ploči, za Ryzen procesore potrebna je nova ploča. AMD je odlučio da odbaci svoje stare platforme i da objedini svoje procesore oko matičnih ploča koje koriste AM4 socket. Nekoliko čipseta je dostupno za AM4 matične ploče i na njih treba posebno obratiti pažnju. Primjera radi, A320 matična ploča neće dopustiti overklokovanje procesora, dok je više grafički karti podržano jedino na X370 baziranim matičnim pločama. Zato dobro provjerite šta svaki AM4 čipset nudi, prije nego što se odlučite za kupovinu.



Matična ploča nije jednina stvar koju treba nabaviti. AMD sa Ryzen definitivno prelazi sa DDR3 memorije na DDR4 memoriju koja je brža i energetski efikasnija, međutim nešto skuplja ove godine. Ryzen performanse su osjetljive na brzinu memorije, tako da je potrebno u BIOS-u provjeriti da li RAM radi na deklarisanoj brzini. Većina sistema će pokrenuti po JDEC standardu 2133MHz, nego po specifikaciji pakovanja. Ovo može biti izazov, jer dio problema može ležati i u verziji BIOS-a tako da AMD priprema BIOS nadogradnje.

Sledeća stvar koja je potrebna (nova) je hladnjak za procesor. AM4 socket je 1331 pinski sa 100 pinova više od AM3 matičnih ploča, tako da je potreban novi nosač hladnjaka, pa tako i sam hladnjak. Ako kupite određen Ryzen procesor, ne bi trebalo da se brinete za hladnjak. Svi Ryzen čipovi osim Ryzen 7 1800X, 1700x i Ryzen 5 1600X dolaze sa AMD Wraith hladnjacima. Ryzen 7 1700, Ryzen 5 1500X i Ryzen 5 1600 dolaze sa Wraith Spire hladnjacima, dok Ryzen 5 1400 dolazi sa Wraith Stealth hladnjakom. Postoji još i Wraith Max hladnjak, međutim AMD nije objavio u kojoj opciji on dolazi.
 

OS: Ryzen podržava jedino Windows 10 od Microsoft operativnih sistema, a ima podršku i za Linux. Moguće je instalirati Windows 7 ili Windows 8 na Ryzen PC, ali u slučaju nekog problema – što je vrlo vjerovatno sa novom procesorskom arhitekturom na novoj platformi matične ploče – nema podrške ni od Microsoft-a, niti AMD-a ili nekog trećeg. Na potpuno novoj platformi, podrška je nešto što vam sigurno treba. Primjera radi, AMD je nedavno izdao RyzenBalanced“ energetski plan za Windows 10 koji je omogućio čipu da radi bolje sa operativnim sistemom, povećavajuću preformanse u igrama u prosjeku za 5%.

Po prvi put nakon mnogo godina, Intel ne samo da mora da ubjedi korisnika da zamjeni postojeći procesor, novim Intel-ovim procesorom, već i da ne kupi AMD Ryzen procesor. Čini se da „Rat procesora“ počinje. Intel je napravio izmjenu u cijenama vrhunskih Broadwell E procesora, a kruže glasine da je Intel-ova mapa puta razvoja doživjela izmjene izbacujući u prvi plan lansiranje novih procesora koji bi mogli adekvatno odgovoriti na AMD Ryzen procesore.

Ovo bi bilo sve što treba da znate o Ryzen procesorima. Ako se odlučite na jedan, postoji nekoliko podešavanja – neka direktno od AMD-a – koja vam mogu omogućiti da dodatno osnažite ovu novu platformu. Tako da je preporuka da se prije kupovine određenog procesora iz AMD Ryzen porodice, dobro informišete o mogućnostima istog, kao i o komponentama koje su potrebne da se sklopi funkcionalan uređaj na AMD platformi. Sa druge strane, Intel bi mogao da pruži zanimljiv odgovor na Ryzen procesore sa novim procesorima i cijenama, tako da možda ne bi trebalo odustati od Intel-a. Na kraju, kada se odmjere zahtjevi i performanse, budžet je taj koji će presuditi, zar ne?